• 09107661244 | 02188484081
  • info@drkarisani.com

ملاسما یا لک صورت و راه های درمان

ملاسما یا لک صورت و راه های درمان

ملاسما یا لک صورت و راه های درمان

ملاسما یا لک صورت و راه های درمان؟ هر آن‌چیزی که باید شما بدانید

قطعاً بارداری و مادر شدن می تواند یک تغییر بزرگ و صد البته بینظیر در زندگی یک زن باشد و بدن او را دچار تغییرات فوق العاده ای نماید. با رشد کودک شکم مادر بزرگتر شده و حجم خون وی افزایش می یابد.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

مادر باردار ممکن است گرگرفتگی، تهوع صبحگاهی و انواع دردهای آشنا یا نا آشنا را نیز تجربه نماید. در این میانن موها و پوست وی نیز ممکن است از طریق یک دگرگونی تغییر کرده و به سمت بهتر شدن یا بدتر شدن حرکت کند. اگر مادر متوجه لکه های تیره پوست روی صورت خود شد، ممکن است درگیر ملاسما شده باشد.

در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “ملاسما” پرداخته است.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

درمان های ایمن برای بارداری

بطور کلی بهتر است که بیمار در مورد درمان ملاسما در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کند. البته برخی از متخصصان درمان ملاسما را در دوران بارداری توصیه نمی کنند چرا که معتقدند ممکن است این مشکل به صورت خود به خود حل شود همچنین برخی از روش های درمانی ممکن است برای استفاده در دوران بارداری پر خطر یا ممنوع باشند.

ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت

در حالت کلی می توان گفت که شاید بهترین راه درمان، پیشگیری از بروز این عارضه به کمک چند تغییر ساده در سبک زندگی باشد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

Karisani Maghale
ملاسما و راه های درمان

انتخاب سایه

از آنجایی که خورشید ممکن است باعث ایجاد رنگدانه های بیشتری شود، بنابراین دور ماندن از پرتوهای آن می تواند کمک بزرگی برای جلوگیری از کلواسما بشمار آید. این امر در مورد تخت‌های برنزه یا هر محیط دیگری که افراد در آن در معرض اشعه‌های UVA و UVB قرار می‌گیرند نیز صدق می‌کند. برای ورزش می توان، از ساعات صبح زود یا بعد از ظهر بهره برد که تابش آفتاب کم است و خطر کمتری دارد.

استفاده از ضد آفتاب

استفاده از یک ضد آفتاب مناسب برای بارداری با SPF 30+ کلید اصلی بیرون ماندن ایمن در بارداری است. محصولاتی باشید که حاوی اکسید روی، دی اکسید تیتانیوم یا سایر مسدود کننده های فیزیکی هستند می توانند از پوست محافظت کرده و آسیب به آن را کاهش دهند.

تغذیه کامل و استراحت کافی

از آنجایی که ملاسما ممکن است نتیجه عدم تعادل هورمونی نیز باشد، می توان با تغذیه مناسب، وضعیت را بهبود بخشید. باید اطمینان حاصل کرد که هیدراته شدن کامل انجام می شود و رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه می باشد. رژیم غذایی مادر باید غنی از اسیدهای چرب امگا 3 باشد و با پزشک در مورد هرگونه کمبود احتمالی ویتامین مشورت نمود. برخی مطالعات و متخصصین ملاسما را با کمبود آهن و احتمالاً ویتامین B12 مرتبط می دانند.

ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت

پوشش مناسب

یکی دیگر از گزینه‌های موثر در پیشگیری از ابتلا به ملاسما، پوشش مناسب در برابر آفتاب می باشد. لباس‌هایی با یا بدون محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش و لباس های گشاد می توانند راحت باشند و از پوست فرد محافظت کنند.

ملاسما و راه های درمان
ملاسما و راه های درمان

استفاده از مراقبت ها و ماسک های خانگی

قطعاً استفاده از مراقبت ها و ماسک های خانگی می تواند به شادابی هر چه بیشتر پوست در افراد کمک کرده و احتمال بروز ملاسما را نیز در بارداری کاهش دهد یا روند پیشرفت آن را کند نماید. برای این کار می توان از ماسک های زیر بصورت دوره ای و در خانه استفاده نمود:

ماسک لیمو:

برای این ماسک باید محلولی از 1 قاشق غذاخوری آب لیموی تازه با آب یا آب خیار را با هم مخلوط کرده و روی پوست استفاده نمود. اسید موجود در آب لیمو می تواند به حذف رنگدانه در لایه بالایی پوست کمک کند.

ماسک سرکه سیب:

محلولی متشکل از 1 قاشق غذاخوری سرکه و آب را مخلوط کرده تا به عنوان تونر در مناطق تیره استفاده شود.

بلغور جو دوسر و عسل

 ماسکی که با بلغور جو دوسر پخته شده و عسل خام تهیه می شود می تواند قبل از شستشو به مدت 10 دقیقه روی پوست قرار بگیرد. این ماسک به لایه برداری پوست کمک می کند و آنزیم های موجود در عسل می تواند آن را کمی روشن کند.

ملاسما یا لک صورت
ملاسما و راه های درمان

ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت

در پایان

همانطور که گفته شد ملاسما یا کلواسما در واقع نوعی اختلال پوستی در افراد است که در آن سلول های تولید کننده رنگ در پوست فرد به دلایل مختلف شروع به تولید رنگدانه های اضافی می کنند. این حالت بیشتر در دوران بارداری بروز پیدا می کنند اما خطرناک نیستند و در اغلب اوقات نیازی به درمان های تحت نظر پزشک ندارند و با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می توان از بروز آن جلوگیری نمود. در موارد شدیدتر ممکن است فرد به پزشک مراجعه کرده و درمان را زیر نظر پزشک آغاز نماید.


ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت ملاسما یا لک صورت

سوالات پرتکرار شما عزیزان

آیا لابیاپلاستی به بکارت آسیب می زند؟

خیر تعداد زیادی از افراد متقاضی هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر، دختران باکره هستند. لابیا در قسمت خارجی ناحیه تناسلی قرار دارد و پرده بکارت حدود ۲-۳ سانت داخلتر نسبت به لابیا است و بنابراین، این دو هیچ ارتباطی به هم ندارند. پس این عمل در دختران باکره منعی ندارد. ولی در دختران باکره توصیه می شود در صورت تمایل به این جراحی، بعد از سن ۱۸ -۱۹ سالگی برای این عمل اقدام کنند تا تغییرات هورمونی و بلوغ کامل شده باشد.

آیا پس از لابیاپلاستی، در صورت بارداری یا زایمان لابیاها به فرم قبل برمی گردند؟

خیر پس از انجام جراحی لابیاها رشد یا تغییر فرم به شکل اولیه نخواهند داشت، و در صورتی که فرد در آینده قصد بارداری داشته باشد، منعی برای انجام لابیاپلاستی نیست.

آیا در طی بارداری یا همزمان با زایمان می توان لابیاپلاستی انجام داد؟

خیر در دوره بارداری هر گونه جراحی ممنوع است در زمان زایمان هم چه طبیعی چه سزارین، امکان این جراحی به دلیل پرخونی و تورم بافتهای بدن و ناحیه تناسلی نیست و این عمل باید به ۴-۶ ماه بعد زایمان موکول شود.

چرا زنان به دنبال هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر هستند؟

اهداف زنان متقاضی لابیاپلاستی در دو گروه و درمانی قرار می گیرد.ممکن است فرد به جهت احساس نیاز به این عمل داشته باشد یا در مواردی که بزرگی لابیاها سبب درد و سوزش در زمان نزدیکی و ورزش یا پوشیدن لباسهای تنگ و یا عفونت مکرر شود ، نیاز به عمل داشته باشند.

آیا هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر سبب کاهش حس جنسی می شود؟

خیر، حس جنسی و ارگاسم زنان مربوط به تحریک کلیتوریس و تحریک نقطه ی جی است که داخل ناحیه تناسلی قرار دارد. و اعصاب دخیل در ارگاسم در لابیاها قرار ندارند. هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر(لابیاپلاستی) روی لبه های داخلی ناحیه تناسلی (لابیامینور) انجام می شود که نقشی در ارگاسم و رسیدن به حداکثر ارضای جنسی ندارد و بنابراین این عمل باعث کاهش یا از بین رفتن حس جنسی و ارگاسم در خانم ها نمیشود.

هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

برای تعیین هزینه عمل لابیاپلاستی معاینه لازم است.چرا که برای هر فرد با توجه به نوع و ضخامت لابیای رشد کرده و میزان عدم تقارن لابیامینورها،باید مشخص شود که امکان عمل با لیزر مونالیزا است یا جراحی لابیاپلاستی یا ترکیبی از لیزر و جراحی. بنابراین تا زمانی که برای معاینه در مطب حضور پیدا نکنید امکان تعیین قیمت لابیاپلاستی نیست اما می توان بازه قیمتی 4 تا 6 میلیون تومان را برای آن در نظر گرفت.

میخواهم نمونه کار قبل و بعد عمل لابیاپلاستی را ببینم؟

برای دیدن نمونه کار قبل و بعد از عمل ناحیه تناسلی می توانید به مطب دکتر نرمین کریسانی مراجعه کنید و یا در اینستاگرام به ما پیام بدهید.

آیا بیمه ها هزینه های لابیاپلاستی را پوشش می دهند؟

خیر، به طور کلی تمامی جراحی های زیبایی مانند لابیاپلاستی، تزریق چربی، لیفت کلیتوریس، پرینورافی و … شامل بیمه نمی شوند.

آیا جراحی ناحیه تناسلی درد دارد؟

خیر، در موارد استفاده از بی حسی موضعی قبل از انجام جراحی، داروی بی حسی در محل عمل تزریق می شود و طی عمل هیچگونه دردی احساس نمی شود. در موارد جراحی در اتاق عمل هم با توجه به بیهوشی یا بی حسی از ناحیه کمر، هیچ دردی احساس نمی شود.

آیا این عمل برای روشن سازی ناحیه تناسلی هم مفید است؟

در جراحی لابیاپلاستی، بخش های تیره ی لابیاهای مینور برداشته می شود .ولی در روشن شدن پوست ناحیه ژنیتال و کشاله های ران هیچ اثری ندارد.

بعد از عمل لابیاپلاستی چند جلسه ویزیت نیاز هست؟

حدود یک ماه از عمل فرد باید برای معاینه باید به مطب مراجعه کند و یا اگر در شهرستان هست می تواند از طریق شماره تلفن مخصوص بیماران با من(دکتر نرمین کریسانی) در ارتباط باشد.

آیا انتخاب روش لیزر یا جراحی به سلیقه و نظر متقاضی عمل است؟

خیلی از افراد متقاضی هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر اصرار بر جراحی با لیزر دارند .ولی نوع یا شکل و سایز و ضخامت لابیاها ،چین های اضافی پوست و سایز کلاهک کلیتوریس در افراد مختلف تعیین کننده روش جراحی است، بنابراین جراحی لابیاپلاستی با لیزر در تمام افراد قابل انجام نیست و نوع عمل را پزشک جراح پس از معاینه مشخص می کند و تعیین روش جراحی با توجه به تمایل شخصی افراد انجام نمی شود.

من شهرستان هستم و میخواهم فقط یکبار برای عمل بیام،امکانش هست؟

با توجه یه اینکه مراجعین زیادی از شهرهای مختلف ایران و حتی ایرانیان مقیم خارج از ایران داریم ،برای این عزیزان تمهیداتی اندیشیدیم که فقط یکبار برای عمل بیایند .اما برای دریافت نوبت قطعی عمل لازم است حتما از قبل از طریق پیج اینستاگرام و یا تماس با مطب ،از شرایط مطلع شوند و بدون هماهنگی قبلی مراجعه نکنند.

عوارض لابیاپلاستی چیست؟

در زمان جراحی لابیاپلاستی با لیزر ممکن است در موارد نادر با توجه به تعداد بخیه ها و ضخامت اولیه لابیاها و زمینه ی پوستی فرد در روند ترمیم ، اسکار یا بافت کلوئید تشکیل شود. خونریزی و هماتوم در ناحیه، تورم یا عفونت هم از عوارض موقت و بسیار کم می تواند باشد.

آیا دکتر کریسانی خدمات درمانی نیز ارائه می نمایند؟

بله کلیه خدمات درمانی مانند، پاپیل (نمونه گیری داخل رحم) ، نوار قلب جنین (NST)، کولپوسکوپی، تست پاپ اسمیر و HPV، مراقبت های دوران یائسگی، درمان خشکی واژن، درمان زگیل تناسلی، مراقبت های بارداری و زایمان و درمان اختلالات هورمونی در مطب ایشان انجام می پذیرد.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: گیشا، نبش خیابان بیست و پنجم (ایزدی) ، پلاک ۳۲۸، طبقه سوم، واحد 10

تلفن های مطب: 09107661244 02188484081 | نوبت آنلاین

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.