• 09107661244 | 02188484081
 • info@drkarisani.com

مصرف الکل در دوران بارداری

مصرف الکل در دوران بارداری

مصرف الکل در دوران بارداری

مصرف الکل در دوران بارداری؟ هر آن‌چیزی که باید شما بدانید

امروزه با رشد علم پزشکی و مطالعات متعددی که در حوزه های مختلف انجام می شود، حقایق و مطالبی که شاید در گذشته توجه چندانی به آنها نمی شد پر رنگ تر شده و حائز اهمیت شده اند. یکی از این حقایق تاثیر الکل در بارداری می باشد که سال ها است برای مادران و پزشکان موضوعی چالش برانگیز بوده است.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “مصرف الکل در دوران بارداری پرداخته است.

بررسی های انجام شده نشان می دهند که چگونه مصرف الکل در دوران بارداری می تواند بر رشد جنین یا حتی سلامت مادر تأثیر بگذارد.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

این موضوع در حال حاضر به ‌ویژه به دلیل گزارش ‌های متناقض رسانه ‌ها به یکی از حوزه‌ های نگرانی بهداشت عمومی در جهان تبدیل شده است و همچنین نتایج این بررسی اهمیت پرهیز از مصرف الکل، به ویژه مصرف زیاد الکل، در دوران بارداری را برجسته می کند و شواهدی را ارائه می‌ دهد که نشان می‌دهد که در واقع هیچ مقدار مطمئنی از الکل برای نوشیدن در دوران بارداری وجود ندارد.

مصرف الکل در دوران بارداری
مصرف الکل در دوران بارداری

مصرف الکل در دوران بارداری و تاثیرات آن

بر اساس مطالعات گسترده ای که شامل بیش از 10000 کودک 6 ماهه تا 14 ساله بود، محققان دریافتند که نوشیدن هر گونه الکل در دوران بارداری با مشکلات شناختی کودک مرتبط است و همچنین بر اساس سه مطالعه با کیفیت سطح بالا روی تقریباً 11900 کودک 9 ماهه تا 5 ساله نیز دریافتند که مصرف متوسط الکل در دوران بارداری با مشکلات رفتاری کودک نیز مرتبط است. در واقع باید گفت که یافته‌ های این متاآنالیز از یافته ‌های قبلی که نشان ‌دهنده اثرات مضر نوشیدن زیاد الکل در دوران بارداری بر شناخت کودک می باشد، حمایت میکند.

تاثیرات مصرف الکل در دوران بارداری

همانگونه که در بخش قبل به آن اشاره شد، مصرف الکل در دوران بارداری می تواند اثرات سوئی را برای مادر و جنین به وجود آورد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری

 • مصرف الکل در دوران بارداری در سطوح پایین (یعنی کمتر از مقدار استاندارد برای نوشیدن روزانه) ممکن است احتمال مشکلات رفتاری کودک را افزایش دهد.
 • هنگام نوشیدن، الکل قادر است از خون مادر و از طریق جفت به جنین او برسد.
 • کبد نوزاد یکی از آخرین اندام هایی است که رشد می کند و تا مراحل بعدی بارداری بالغ نمی شود.
 • کودک نمی تواند الکل را به خوبی پردازش کند و قرار گرفتن در معرض الکل می تواند به طور جدی بر رشد او تأثیر بگذارد.
 • نوشیدن الکل در دوران بارداری خطر سقط جنین، زایمان زودرس و وزن کم نوزاد را افزایش می دهد. همچنین می تواند بر روی نوزاد پس از تولد تأثیر بگذارد.
 • نوشیدن الکل در دوران بارداری می تواند کودک را برای ابتلا به یک بیماری جدی به نام اختلال طیف الکل جنینی مستعد نماید که می تواند مشکلاتی را در موارد زیر ایجاد کند:
 • یادگیری و رفتار
 • تاثیر سوء بر مفاصل، استخوان ها، ماهیچه ها و برخی از اندام ها
 • مدیریت احساسات و توسعه مهارت های اجتماعی
 • بیش فعالی و کنترل تکانه
 • ارتباط، مانند مشکلات در گفتار

بنابراین یک مادر باردار باید آگاه باشد که هر چه بیشتر بنوشد احتمال خطر  نیز بیشتر خواهد بود.

نحوه اجتناب از مصرف الکل در بارداری

باید گفت که در واقع دوری کامل از الکل در دوران بارداری آنقدرها هم که برخی افراد تصور می کنند سخت نخواهد بود. بسیاری از زنان در اوایل بارداری طعم الکل را از دست می دهند و اکثر آنها به محض اینکه بدانند باردار هستند یا زمانی که قصد باردار شدن دارند، الکل را ترک می کنند.

مصرف الکل در دوران بارداری
مصرف الکل در دوران بارداری

مصرف الکل در بارداری چه خطراتی دارد؟

مصرف الکل در بارداری دارای عوارض جدی و خطرناکی برای جنین است. مصرف مشروبات الکلی حتی به میزان خیلی کم هم ممکن است هم جنین و هم مادر باردار را در معرض خطرات جبران ناپذیری قرار دهد. مصرف الکل در بارداری می تواند با خطراتی مانند وزن کم نوزاد هنگام تولد، سندرم جنین الکلی، زایمان زودرس و یا سقط جنین همراه باشد. بنابراین در حال حاضر بهترین راه برای پیشگیری از ایجاد عوارض الکل در مادران باردار، عدم مصرف مشروبات الکلی است. 

مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری

مصرف الکل در بارداری چگونه بر روی جنین تاثیر می گذارد؟

هنگام مصرف الکل در بارداری، الکل از طریق بند ناف به جنین منتقل می شود. کبد جنین یکی از آخرین اعضایی است که رشد می کند و تا مراحل پایانی بارداری، رشد آن ادامه می یابد. در نتیجه جنین نمی تواند الکل را پردازش و تصفیه کند و از این رو مصرف الکل در بارداری می تواند سبب ایجاد ناهنجاری جنین شود. مصرف الکل به خصوص در سه ماه اول بارداری می تواند ناهنجاری جنین ایجاد کند، هر چند که مصرف مشروبات الکلی پس از سه ماه اول بارداری نیز می تواند بر روی نوزاد متولد شده تاثیر داشته باشد.

عوارض مصرف الکل در بارداری:

از شایع ترین عوارض مصرف مشروبات الکلی در بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زایمان زودرس: یکی از مهم ترین عوارض الکل در بارداری، زایمان زودرس است. به زایمان پیش از هفته 37 بارداری زایمان زودرس می گویند. زایمان زودرس می تواند مشکلات جدی در بدو تولد و پس از تولد برای جنین به همراه داشته باشد. 
 • ایجاد آسیب های مغزی در جنین: آسیب مغزی و ایجاد مشکل در رشد جنین، از دیگر انواع ناهنجاری جنین است که به دلیل مصرف الکل در بارداری ایجاد می گردد. 
 • نقایص مادرزادی: نقایص قلبی، مشکلات کلیوی و اختلالات شنوایی از مهمترین عوارض الکل هستند. نقص مادرزادی بیماری است که قبل از تولد نوزاد ایجاد می گردد. نقایص مادرزادی باعث تغییر در شکل و عملکرد یک یا چند ارگان بدن می شوند. نقایص مادرزادی می توانند سلامت کلی، رشد جسمی و عملکرد بدن نوزاد را تغییر دهند. 
 • کم بودن وزن جنین هنگام تولد: وزن کم جنین هنگام تولد، یکی دیگر از عوارض الکل در بارداری است.
 • سقط جنین: به مرگ داخل رحمی جنین پیش از هفته 20 بارداری، سقط جنین گفته می شود. سقط جنین یکی از عوارض مصرف مشروبات الکلی در بارداری است. 
 • مرده زایی: مرده زایی یا مرگ جنین در رحم، به شرایطی اطلاق می گردد که جنین فاقد حیات بعد از هفته 20 بارداری به دنیا بیاید. مرده زایی نیز از دیگر عوارض الکل در بارداری محسوب می شود.
 • سندرم جنین الکلی (FASD): یکی از عارضه های بسیار مهم که در اثر مصرف الکل در بارداری ایجاد می شود، بیماری جدی به نام سندرم جنین الکلی است.

کودکان مبتلا به سندرم جنین الکلی ممکن است طیف وسیعی از مشکلات ذهنی و جسمی را داشته باشند که عبارتند از:

 1. وجود ویژگی های غیر طبیعی در صورت مانند برجستگی صاف بین بینی و لب فوقانی؛
 2. کوچک بودن سر؛
 3. قد کوتاه تر از حد متوسط؛
 4. وزن پایین؛ 
 5. بیش فعالی؛
 6. حافظه ضعیف؛
 7. قدرت توجه پایین؛
 8. اختلال در یادگیری دروس (خصوصا درس ریاضی)؛
 9. ناتوانی در یادگیری؛
 10. تاخیر در گفتار و صحبت کردن؛
 11. ناتوانی ذهنی یا ضریب هوشی پایین (IQ پایین)؛
 12. داشتن مشکلات خواب و مکیدن؛ 
 13. وجود مشکلات بینایی و شنوایی؛
 14. مشکلات قلبی، ریوی و کلیوی.

چگونه می توان از مصرف الکل در بارداری اجتناب کرد؟

شاید تصور پرهیز از مصرف الکل به صورت کامل در دوران بارداری، برای بسیاری از زنان دشوار باشد. بسیاری از خانم ها به محض آگاهی از بارداری و یا در مرحله اقدام به بارداری، مصرف الکل را ترک می نمایند اما بعضی دیگر از خانم ها در مراحل اولیه بارداری، از مصرف الکل اجتناب می کنند. این افراد نباید نگران باشند، زیرا ممکن است الکل تاثیر کمتری بر روی جنین آن ها داشته باشد. نکات زیر به مادران کمک می کند تا از مصرف الکل در بارداری خودداری نمایند:

 • مشروبات الکلی باید با نوشیدنی های دیگر از قبیل آب میوه و آب جایگزین شوند؛
 • خانم ها بهتر است از حضور در مکان هایی که در آن ها الکل مصرف می شود، خودداری نمایند؛ 
 • در محل زندگی خانم، نباید الکل وجود داشته باشد؛
 • مادر باردار باید به خانواده و نزدیکان خود بگوید که در دوران بارداری الکل نمی نوشد و در صورت لزوم از آن ها کمک بخواهد؛
 • در صورتی که خانم باردار برای قطع مصرف الکل در بارداری نیاز به کمک داشته باشد، می تواند در این مورد با پزشک خود مشورت کرده یا به کلینیک های ترک الکل مراجعه نماید.

مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری

مصرف چه مقدار الکل در بارداری خطرناک است؟

مقدار مطمئنی از نوشیدن هر نوع مشروبات الکلی در طول دوران بارداری وجود ندارد. 

آیا مصرف الکل توسط همسر بیمار در دوران بارداری بر روی جنین تاثیر می گذارد؟

سندرم جنین الکلی و سایر عوارض مرتبط با مصرف الکل، در طول دوران بارداری ایجاد می شوند. تحقیقات نشان داده اند که مصرف الكل باعث کاهش حرکات اسپرم، بد شكلي آن، همچنین شكست DNA اسپرم و در کل کاهش کیفیت اسپرم می گردد که در نتیجه سبب كاهش قدرت باروري در مردان و یا در صورت بارداری، موجب کاهش کیفیت جنین حاصل از آن و حتی افزایش احتمال سقط جنین مي شود.

در پایان

همانطور که در متن مقاله به آن اشاره شد، مصرف الکل در دوران بارداری می تواند باعث نقص های مادرزادی و ناتوانی های رشدی در جنین شود که در مجموع به عنوان اختلالات طیف الکل جنینی شناخته می شوند. همچنین این امر می تواند موجب بروز سایر مشکلات بارداری مانند سقط جنین، مرده زایی و نارس بودن شود.

بنابراین باید گفت زنانی که پس از مصرف مشروبات الکلی متوجه بارداری خود می شوند، باید از نوشیدن بیشتر الکل خودداری کنند اما با این حال، آنها نباید بی جهت نگران باشند، زیرا در صورت قطع مصرف احتمال ابتلا و آسیب به نوزادشان کم است.


مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری مصرف الکل در دوران بارداری

سوالات پرتکرار شما عزیزان

آیا لابیاپلاستی به بکارت آسیب می زند؟

خیر تعداد زیادی از افراد متقاضی هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر، دختران باکره هستند. لابیا در قسمت خارجی ناحیه تناسلی قرار دارد و پرده بکارت حدود ۲-۳ سانت داخلتر نسبت به لابیا است و بنابراین، این دو هیچ ارتباطی به هم ندارند. پس این عمل در دختران باکره منعی ندارد. ولی در دختران باکره توصیه می شود در صورت تمایل به این جراحی، بعد از سن ۱۸ -۱۹ سالگی برای این عمل اقدام کنند تا تغییرات هورمونی و بلوغ کامل شده باشد.

آیا پس از لابیاپلاستی، در صورت بارداری یا زایمان لابیاها به فرم قبل برمی گردند؟

خیر پس از انجام جراحی لابیاها رشد یا تغییر فرم به شکل اولیه نخواهند داشت، و در صورتی که فرد در آینده قصد بارداری داشته باشد، منعی برای انجام لابیاپلاستی نیست.

آیا در طی بارداری یا همزمان با زایمان می توان لابیاپلاستی انجام داد؟

خیر در دوره بارداری هر گونه جراحی ممنوع است در زمان زایمان هم چه طبیعی چه سزارین، امکان این جراحی به دلیل پرخونی و تورم بافتهای بدن و ناحیه تناسلی نیست و این عمل باید به ۴-۶ ماه بعد زایمان موکول شود.

چرا زنان به دنبال هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر هستند؟

اهداف زنان متقاضی لابیاپلاستی در دو گروه و درمانی قرار می گیرد.ممکن است فرد به جهت احساس نیاز به این عمل داشته باشد یا در مواردی که بزرگی لابیاها سبب درد و سوزش در زمان نزدیکی و ورزش یا پوشیدن لباسهای تنگ و یا عفونت مکرر شود ، نیاز به عمل داشته باشند.

آیا هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر سبب کاهش حس جنسی می شود؟

خیر، حس جنسی و ارگاسم زنان مربوط به تحریک کلیتوریس و تحریک نقطه ی جی است که داخل ناحیه تناسلی قرار دارد. و اعصاب دخیل در ارگاسم در لابیاها قرار ندارند. هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر(لابیاپلاستی) روی لبه های داخلی ناحیه تناسلی (لابیامینور) انجام می شود که نقشی در ارگاسم و رسیدن به حداکثر ارضای جنسی ندارد و بنابراین این عمل باعث کاهش یا از بین رفتن حس جنسی و ارگاسم در خانم ها نمیشود.

هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

برای تعیین هزینه عمل لابیاپلاستی معاینه لازم است.چرا که برای هر فرد با توجه به نوع و ضخامت لابیای رشد کرده و میزان عدم تقارن لابیامینورها،باید مشخص شود که امکان عمل با لیزر مونالیزا است یا جراحی لابیاپلاستی یا ترکیبی از لیزر و جراحی. بنابراین تا زمانی که برای معاینه در مطب حضور پیدا نکنید امکان تعیین قیمت لابیاپلاستی نیست اما می توان بازه قیمتی 4 تا 6 میلیون تومان را برای آن در نظر گرفت.

میخواهم نمونه کار قبل و بعد عمل لابیاپلاستی را ببینم؟

برای دیدن نمونه کار قبل و بعد از عمل ناحیه تناسلی می توانید به مطب دکتر نرمین کریسانی مراجعه کنید و یا در اینستاگرام به ما پیام بدهید.

آیا بیمه ها هزینه های لابیاپلاستی را پوشش می دهند؟

خیر، به طور کلی تمامی جراحی های زیبایی مانند لابیاپلاستی، تزریق چربی، لیفت کلیتوریس، پرینورافی و … شامل بیمه نمی شوند.

آیا جراحی ناحیه تناسلی درد دارد؟

خیر، در موارد استفاده از بی حسی موضعی قبل از انجام جراحی، داروی بی حسی در محل عمل تزریق می شود و طی عمل هیچگونه دردی احساس نمی شود. در موارد جراحی در اتاق عمل هم با توجه به بیهوشی یا بی حسی از ناحیه کمر، هیچ دردی احساس نمی شود.

آیا این عمل برای روشن سازی ناحیه تناسلی هم مفید است؟

در جراحی لابیاپلاستی، بخش های تیره ی لابیاهای مینور برداشته می شود .ولی در روشن شدن پوست ناحیه ژنیتال و کشاله های ران هیچ اثری ندارد.

بعد از عمل لابیاپلاستی چند جلسه ویزیت نیاز هست؟

حدود یک ماه از عمل فرد باید برای معاینه باید به مطب مراجعه کند و یا اگر در شهرستان هست می تواند از طریق شماره تلفن مخصوص بیماران با من(دکتر نرمین کریسانی) در ارتباط باشد.

آیا انتخاب روش لیزر یا جراحی به سلیقه و نظر متقاضی عمل است؟

خیلی از افراد متقاضی هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر اصرار بر جراحی با لیزر دارند .ولی نوع یا شکل و سایز و ضخامت لابیاها ،چین های اضافی پوست و سایز کلاهک کلیتوریس در افراد مختلف تعیین کننده روش جراحی است، بنابراین جراحی لابیاپلاستی با لیزر در تمام افراد قابل انجام نیست و نوع عمل را پزشک جراح پس از معاینه مشخص می کند و تعیین روش جراحی با توجه به تمایل شخصی افراد انجام نمی شود.

من شهرستان هستم و میخواهم فقط یکبار برای عمل بیام،امکانش هست؟

با توجه یه اینکه مراجعین زیادی از شهرهای مختلف ایران و حتی ایرانیان مقیم خارج از ایران داریم ،برای این عزیزان تمهیداتی اندیشیدیم که فقط یکبار برای عمل بیایند .اما برای دریافت نوبت قطعی عمل لازم است حتما از قبل از طریق پیج اینستاگرام و یا تماس با مطب ،از شرایط مطلع شوند و بدون هماهنگی قبلی مراجعه نکنند.

عوارض لابیاپلاستی چیست؟

در زمان جراحی لابیاپلاستی با لیزر ممکن است در موارد نادر با توجه به تعداد بخیه ها و ضخامت اولیه لابیاها و زمینه ی پوستی فرد در روند ترمیم ، اسکار یا بافت کلوئید تشکیل شود. خونریزی و هماتوم در ناحیه، تورم یا عفونت هم از عوارض موقت و بسیار کم می تواند باشد.

آیا دکتر کریسانی خدمات درمانی نیز ارائه می نمایند؟

بله کلیه خدمات درمانی مانند، پاپیل (نمونه گیری داخل رحم) ، نوار قلب جنین (NST)، کولپوسکوپی، تست پاپ اسمیر و HPV، مراقبت های دوران یائسگی، درمان خشکی واژن، درمان زگیل تناسلی، مراقبت های بارداری و زایمان و درمان اختلالات هورمونی در مطب ایشان انجام می پذیرد.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: گیشا، نبش خیابان بیست و پنجم (ایزدی) ، پلاک ۳۲۸، طبقه سوم، واحد 10

تلفن های مطب: 09107661244 02188484081 | نوبت آنلاین

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.