• 09107661244 | 02188484081
 • info@drkarisani.com

تبخال تناسلی درمان و پیشگیری

تبخال تناسلی درمان و پیشگیری

تبخال تناسلی درمان و پیشگیری

تبخال تناسلی؟ هر آن‌چیزی که باید شما بدانید

تبخال تناسلی ینوعی عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس یا HSV ایجاد می شود. بطور کلی تماس جنسی غیر ایمن با فرد آلوده، اولین راه انتشار ویروس است.
در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “تبخال تناسلی” پرداخته است.

تبخال تناسلی نوعی عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس یا HSV ایجاد می شود. بطور کلی تماس جنسی غیر ایمن با فرد آلوده، اولین راه انتشار ویروس است. پس از ابتلا به عفونت اولیه، ویروس در بدن فرد  نهفته شده و می تواند چندین بار در سال فعال شود.

تبخال تناسلی می تواند باعث درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی فرد شود. بطور کلی افراد ممکن است هیچ علامتی از ابتلا به تبخال تناسلی نداشته باشند اما ناقل بوده و بتوانند آن را انتقال دهند.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
1 6

در حالت عمومی ویروس ها از طریق خراشیدگی پوست یا غشاهای مخاطی وارد بدن فرد می شوند. غشاهای مخاطی لایه های نازکی از بافت بدن هستند که دهانه یا ورودی بدن انسان را می پوشانند. برای مثال می توان آنها را در بینی، دهان و اندام تناسلی فرد یافت. زمانی که ویروس ها به داخل بدن فرد ورود می کنند، خود را در سلول های وی ترکیب کرده و به راحتی تکثیر می شوند و با محیط خود سازگار می شوند.

شناخت علائم و محل بروز تبخال تناسلی

بطور کلی ظهور تاول ها بر روی پوست شایع ترین علامت تبخال تناسلی است. اغلب اولین بروز علائم بیماری 4 روز پس از ابتلا به ویروس ظاهر می شود. با این حال، ممکن است علائم در کمتر از 2 روز یا تا 12 روز و بیشتر نیز ظاهر شوند. بطور کلی علائم عمومی می تواند بر روی قسمت های زیر بروز نماید:

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • باسن یا اطراف مقعد
 • واژن
 • مقعد

علائم ابتلا به تبخال تناسلی

همچنین از علائم بروز تبخال تناسلی نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ناحیه ای که به این بیماری مبتلا شده باشد، اغلب قبل از ظاهر شدن تاول ها شروع به خارش یا گزگز می کند.
 • تاول ها ممکن است زخمی شوند و مایعی از آنها ترشح شود.
 • ممکن است در عرض یک هفته پس از شیوع، پوسته ای روی زخم ها ظاهر شود.
 • غدد لنفاوی شما ممکن است متورم شوند چرا که غدد لنفاوی با عفونت و التهاب در بدن مبارزه می کنند.
 • سردرد
 • بدن درد
 • تب

درمان تبخال تناسلی

در مورد درمان تبخال تناسلی باید به این نکته توجه داشت که درمان می تواند شیوع را کاهش دهد، اما نمی تواند ویروس های هرپس سیمپلکس را از بین ببرد. اما با استفاده از داروها و مراقبت های خانگی می توان به تسکین درد یا انتقال آن به دیگران جلوگیری نمود.

2 5

داروها

داروهای ضد ویروسی می توانند به تسریع روند بهبود زخم ها و کاهش درد کمک کنند. همچنین ممکن است برای افرادی که ناقل هستند، داروهایی تجویز شود تا احتمال شیوع آن ها در آینده کاهش یابد.

مراقبت در منزل

افراد بیمار می توانند هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن از آب گرم و پاک کننده های ملایم استفاده کنند. خشک نگه داشتن محل آلوده و استفاده از لباس های نخی و گشاد نیز بی تاثیر نخواهد بود.

3 5

علل ایجاد تبخال تناسلی و علائم آن

در واقع باید گفت که دو نوع ویروس هرپس – سیمپلکس هستند که باعث ایجاد تبخال تناسلی می شوند و به حالت زیر دسته بندی می شوند:

HSV-1  : این نوع معمولاً باعث ایجاد تبخال می شود، اما می تواند باعث ایجاد تبخال تناسلی نیز شود.

HSV-2 :  این نوع معمولاً باعث تبخال تناسلی می شود، اما می تواند باعث تبخال نیز شود.

این ویروس ها از طریق خراشیدگی پوست یا غشاهای مخاطی وارد بدن می شوند. غشاهای مخاطی لایه های نازکی از بافت هستند که ورودی های بدن را می پوشانند و اغلب آنها را می توان در بینی، دهان و اندام تناسلی یافت.

هنگامی که ویروس ها در داخل بدن قرار می گیرند، خود را در سلول ها ترکیب می کنند و به راحتی تکثیر شده یا با محیط خود سازگار می‌ شوند، که در واقع همین امر درمان آنها را دشوار می ‌کند.

تبخال تناسلی
تبخال تناسلی

ویروس تبخال تناسلی را می توان در مایعات بدن از جمله موارد زیر یافت:

 • بزاق
 • منی
 • ترشحات واژن

علائم تبخال تناسلی

ظهور تاول ها به عنوان یک شیوع از این بیماری شناخته می شود. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری CDC، به طور متوسط، اولین شیوع بیماری 4 روز پس از ابتلا به ویروس در بدن ظاهر می شود. با این حال، ممکن است کمتر از 2 روز یا تا 12 روز یا بیشتر نیز در برخی افراد ظاهر شود.

علائم عمومی برای کسانی که به این ویروس مبتلا می شوند شامل ظهور تاول در موارد زیر می باشد:

 • اطراف آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • باسن ، نزدیک یا اطراف مقعد
 • واژن

علائم عمومی این بیماری نیز شامل موارد زیر خواهد بود:

تاول ها ممکن است در دهان و روی لب ها، صورت و هر جای دیگری که با نواحی عفونت تماس داشته باشد ظاهر شود.

ناحیه ای که به این بیماری مبتلا شده است، اغلب قبل از ظاهر شدن تاول ها شروع به خارش یا گزگز می کند.

تاول ها ممکن است زخمی شوند و از آنها مایع ترشح شود.

ممکن است در عرض یک هفته پس از شیوع، پوسته ای روی زخم ها ظاهر شود.

غدد لنفاوی ممکن است متورم شوند. (غدد لنفاوی با عفونت و التهاب در بدن مبارزه می کنند.)

عفونت ویروسی ممکن است باعث سردرد، بدن درد و تب شود.

علائم عمومی برای نوزادی که با تبخال متولد می شود (انقباض HSV از طریق زایمان واژینال) ممکن است شامل زخم در صورت، بدن و اندام تناسلی باشد.

Ccc 2
تبخال تناسلی

نوزادانی که با تبخال تناسلی متولد می شوند، می توانند عوارض بسیار شدیدی داشته باشند و یا موارد زیر را تجربه کنند:

 • کوری
 • ضایعات مغزی
 • مرگ

بنابراین بسیار مهم است که در صورت وجود تشخیص تبخال تناسلی یا ابتلا به HSV در دوران بارداری افراد این موضوع را به پزشک اطلاع دهند. آنها اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از انتقال ویروس به جنین در حین زایمان انجام خواهند داد. اگر تاول های تبخال در امتداد کانال زایمان وجود داشته باشد، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است به جای زایمان طبیعی واژینال، نوزاد را از طریق سزارین به دنیا آورند.

تبخال تناسلی
تبخال تناسلی

ابتلا به تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

واقعیت این است که ابتلا به تبخال تناسلی بسیار شایع است. اگرچه تبخال تناسلی معمولاً توسط ویروس HSV-2 ایجاد می شود، اما عفونت آن می تواند توسط ویروس HSV-1 نیز ایجاد شود.

زمان مراجعه به پزشک

اگر هیچ علامتی از تبخال تناسلی در فرد وجود نداشته باشد، منبع معتبر CDCT انجام آزمایش برای تبخال را توصیه نمی کند.

اگر احتمال قرار گرفتن فرد در معرض HSV وجود دارد، یا اگر تمایل به انجام یک معاینه و آزمایش کامل STI وجود دارد، توصیه می‌شود قرار ملاقات با پزشک بصورت حضوری باشد. اما اگر قرار ملاقات حضوری امکان پذیر نیست، یک کیت تست در خانه گزینه مناسب دیگری است که می شود از آن استفاده کرد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که آزمایش حضوری توسط پزشک دقیق‌تر خواهد بود.

درمان تبخال تناسلی

در بحث درمان تبخال تناسلی باید گفت که درمان می تواند شیوع را کاهش دهد، اما نمی تواند ویروس هرپس سیمپلکس را درمان کند. در حال حاضر از روش های زیر برای درمان این بیماری استفاده می شود:

درمان از طریق داروها

داروهای ضد ویروسی ممکن است به تسریع زمان بهبود زخم ها و کاهش درد کمک کنند. برای کمک به کاهش علائم بهتر است داروها در اولین علائم شیوع بیماری (گزگز، خارش و سایر علائم) مصرف شوند. همچنین اگر همه‌گیری ‌هایی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است داروهایی را نیز تجویز کند تا احتمال بروز بیماری در آینده کاهش یابد.

درمان از طریق مراقبت در منزل

استفاده از پاک کننده های ملایم هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن در آب گرم و خشک نگه داشتن محل آسیب دیده و پوشیدن لباس های نخی گشاد می تواند موثر واقع شود.

تبخال تناسلی؛ درمان و پیشگیری
تبخال تناسلی؛ درمان و پیشگیری

روش های انتقال تبخال تناسلی

HSV از طریق تماس جنسی منتقل می شود که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • رابطه جنسی واژینال
 • رابطه جنسی مقعدی
 • هر فعالیت دیگری که شامل تماس بین دستگاه های تناسلی باشد

امکان ابتلا به عفونت HSV از طریق رابطه جنسی دهانی نیز وجود دارد. تبخال دهان می تواند به نواحی تناسلی و مقعدی سرایت کند و بالعکس. اگرچه HSV به طور معمول از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود، اما ویروس را می توان در مایع منی، بزاق و ترشحات واژن نیز یافت.

عوامل خطر ابتلا به تبخال تناسلی

خطر ابتلا به HSV در شرایط خاصی افزایش می یابد که از جمله مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • داشتن رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی با فردی که تبخال تناسلی دارد
 • عدم استفاده از کاندوم یا سایر روش های مانع در هنگام رابطه جنسی
 • کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت یا همان سیستم ایمنی ضعیف به دلیل STI یا بیماری دیگر

پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی

اگر فردی از نظر جنسی فعال باشد، می تواند خطر ابتلا به HSV را با رعایت موارد زیر کاهش دهد:

 • استفاده از روش‌های بازدارنده مانند کاندوم در هر بار رابطه جنسی.
 • خودداری از رابطه جنسی با فردی که علائم تبخال را نشان می دهد. البته با این حال، مهم است که بدانید HSV حتی زمانی که علائم وجود ندارد، می تواند به فرد دیگری منتقل شود.
 • صحبت کردن واضح و شفاف با شرکای جنسی در مورد وضعیت STI آنها.
تبخال تناسلی؛ درمان و پیشگیری
تبخال تناسلی؛ درمان و پیشگیری

بعد از مثبت شدن تست تبخال تناسلی چه باید کرد؟

اگر تست تبخال تناسلی فردی مثبت شد، توصیه می شود حتماً با پزشک صحبت کند. اگرچه هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد، اما می توان آن را از طریق داروهای ضد ویروسی درمان کرد. داروهای ضد ویروسی می توانند به کاهش شدت شیوع های مکرر در هر دو مورد تبخال و زگیل تناسلی کمک کنند.

در صورت وجود تشخیص تبخال تناسلی، داشتن رابطه جنسی مشکلی ندارد، اما در صورت شیوع تبخال، بهتر است از رابطه جنسی خودداری شود.

تبخال تناسلی؛ درمان و پیشگیری
تبخال تناسلی؛ درمان و پیشگیری

بارداری و تبخال تناسلی

زمانی که فرد به هر نوع بیماری مقاربتی مبتلا باشد، طبیعی است که نگران سلامت کودک خود باشد. در صورت شیوع فعال در حین زایمان واژینال، HSV می تواند به کودک نیز منتقل شود. بنابراین مهم است که فرد به محض اطلاع از بارداری به پزشک خود بگوید که مبتلا به تبخال تناسلی است.

در پایان

بطور کلی هیچ درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما برخی داروها می توانند علائم آن را کاهش داده و خطر ابتلا به دیگران را نیز کاهش دهند. همچنین رابطه جنسی کنترل شده نیز می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.


پایپل بیوپسی پایپل بیوپسی پایپل بیوپسی پایپل بیوپسی پایپل بیوپسی پایپل بیوپسی

سوالات پرتکرار شما عزیزان

آیا لابیاپلاستی به بکارت آسیب می زند؟

خیر تعداد زیادی از افراد متقاضی هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر، دختران باکره هستند. لابیا در قسمت خارجی ناحیه تناسلی قرار دارد و پرده بکارت حدود ۲-۳ سانت داخلتر نسبت به لابیا است و بنابراین، این دو هیچ ارتباطی به هم ندارند. پس این عمل در دختران باکره منعی ندارد. ولی در دختران باکره توصیه می شود در صورت تمایل به این جراحی، بعد از سن ۱۸ -۱۹ سالگی برای این عمل اقدام کنند تا تغییرات هورمونی و بلوغ کامل شده باشد.

آیا پس از لابیاپلاستی، در صورت بارداری یا زایمان لابیاها به فرم قبل برمی گردند؟

خیر پس از انجام جراحی لابیاها رشد یا تغییر فرم به شکل اولیه نخواهند داشت، و در صورتی که فرد در آینده قصد بارداری داشته باشد، منعی برای انجام لابیاپلاستی نیست.

آیا در طی بارداری یا همزمان با زایمان می توان لابیاپلاستی انجام داد؟

خیر در دوره بارداری هر گونه جراحی ممنوع است در زمان زایمان هم چه طبیعی چه سزارین، امکان این جراحی به دلیل پرخونی و تورم بافتهای بدن و ناحیه تناسلی نیست و این عمل باید به ۴-۶ ماه بعد زایمان موکول شود.

چرا زنان به دنبال هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر هستند؟

اهداف زنان متقاضی لابیاپلاستی در دو گروه و درمانی قرار می گیرد.ممکن است فرد به جهت احساس نیاز به این عمل داشته باشد یا در مواردی که بزرگی لابیاها سبب درد و سوزش در زمان نزدیکی و ورزش یا پوشیدن لباسهای تنگ و یا عفونت مکرر شود ، نیاز به عمل داشته باشند.

آیا هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر سبب کاهش حس جنسی می شود؟

خیر، حس جنسی و ارگاسم زنان مربوط به تحریک کلیتوریس و تحریک نقطه ی جی است که داخل ناحیه تناسلی قرار دارد. و اعصاب دخیل در ارگاسم در لابیاها قرار ندارند. هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر(لابیاپلاستی) روی لبه های داخلی ناحیه تناسلی (لابیامینور) انجام می شود که نقشی در ارگاسم و رسیدن به حداکثر ارضای جنسی ندارد و بنابراین این عمل باعث کاهش یا از بین رفتن حس جنسی و ارگاسم در خانم ها نمیشود.

هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

برای تعیین هزینه عمل لابیاپلاستی معاینه لازم است.چرا که برای هر فرد با توجه به نوع و ضخامت لابیای رشد کرده و میزان عدم تقارن لابیامینورها،باید مشخص شود که امکان عمل با لیزر مونالیزا است یا جراحی لابیاپلاستی یا ترکیبی از لیزر و جراحی. بنابراین تا زمانی که برای معاینه در مطب حضور پیدا نکنید امکان تعیین قیمت لابیاپلاستی نیست اما می توان بازه قیمتی 4 تا 6 میلیون تومان را برای آن در نظر گرفت.

میخواهم نمونه کار قبل و بعد عمل لابیاپلاستی را ببینم؟

برای دیدن نمونه کار قبل و بعد از عمل ناحیه تناسلی می توانید به مطب دکتر نرمین کریسانی مراجعه کنید و یا در اینستاگرام به ما پیام بدهید.

آیا بیمه ها هزینه های لابیاپلاستی را پوشش می دهند؟

خیر، به طور کلی تمامی جراحی های زیبایی مانند لابیاپلاستی، تزریق چربی، لیفت کلیتوریس، پرینورافی و … شامل بیمه نمی شوند.

آیا جراحی ناحیه تناسلی درد دارد؟

خیر، در موارد استفاده از بی حسی موضعی قبل از انجام جراحی، داروی بی حسی در محل عمل تزریق می شود و طی عمل هیچگونه دردی احساس نمی شود. در موارد جراحی در اتاق عمل هم با توجه به بیهوشی یا بی حسی از ناحیه کمر، هیچ دردی احساس نمی شود.

آیا این عمل برای روشن سازی ناحیه تناسلی هم مفید است؟

در جراحی لابیاپلاستی، بخش های تیره ی لابیاهای مینور برداشته می شود .ولی در روشن شدن پوست ناحیه ژنیتال و کشاله های ران هیچ اثری ندارد.

بعد از عمل لابیاپلاستی چند جلسه ویزیت نیاز هست؟

حدود یک ماه از عمل فرد باید برای معاینه باید به مطب مراجعه کند و یا اگر در شهرستان هست می تواند از طریق شماره تلفن مخصوص بیماران با من(دکتر نرمین کریسانی) در ارتباط باشد.

آیا انتخاب روش لیزر یا جراحی به سلیقه و نظر متقاضی عمل است؟

خیلی از افراد متقاضی هزینه جراحی لابیاپلاستی با لیزر اصرار بر جراحی با لیزر دارند .ولی نوع یا شکل و سایز و ضخامت لابیاها ،چین های اضافی پوست و سایز کلاهک کلیتوریس در افراد مختلف تعیین کننده روش جراحی است، بنابراین جراحی لابیاپلاستی با لیزر در تمام افراد قابل انجام نیست و نوع عمل را پزشک جراح پس از معاینه مشخص می کند و تعیین روش جراحی با توجه به تمایل شخصی افراد انجام نمی شود.

من شهرستان هستم و میخواهم فقط یکبار برای عمل بیام،امکانش هست؟

با توجه یه اینکه مراجعین زیادی از شهرهای مختلف ایران و حتی ایرانیان مقیم خارج از ایران داریم ،برای این عزیزان تمهیداتی اندیشیدیم که فقط یکبار برای عمل بیایند .اما برای دریافت نوبت قطعی عمل لازم است حتما از قبل از طریق پیج اینستاگرام و یا تماس با مطب ،از شرایط مطلع شوند و بدون هماهنگی قبلی مراجعه نکنند.

عوارض لابیاپلاستی چیست؟

در زمان جراحی لابیاپلاستی با لیزر ممکن است در موارد نادر با توجه به تعداد بخیه ها و ضخامت اولیه لابیاها و زمینه ی پوستی فرد در روند ترمیم ، اسکار یا بافت کلوئید تشکیل شود. خونریزی و هماتوم در ناحیه، تورم یا عفونت هم از عوارض موقت و بسیار کم می تواند باشد.

آیا دکتر کریسانی خدمات درمانی نیز ارائه می نمایند؟

بله کلیه خدمات درمانی مانند، پاپیل (نمونه گیری داخل رحم) ، نوار قلب جنین (NST)، کولپوسکوپی، تست پاپ اسمیر و HPV، مراقبت های دوران یائسگی، درمان خشکی واژن، درمان زگیل تناسلی، مراقبت های بارداری و زایمان و درمان اختلالات هورمونی در مطب ایشان انجام می پذیرد.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: گیشا، نبش خیابان بیست و پنجم (ایزدی) ، پلاک ۳۲۸، طبقه سوم، واحد 10

تلفن های مطب: 09107661244 02188484081 | نوبت آنلاین

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.