• 09107661244 | 02188484081
  • info@drkarisani.com

6 مزیت ورزش کگل برای زنان

6 مزیت ورزش کگل برای زنان

6 مزیت ورزش کگل برای زنان

ورزش کگل انقباض عضلات کف لگن است ، یعنی عضلاتی که مثانه، مهبل و رحم و رکتوم زنان را احاطه کرده و از آن پشتیبانی می‌کنند.در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “6 مزیت ورزش کگل برای زنان” پرداخته است.

ورزش کگل برای زنان چیست؟

ورزش کگل انقباض عضلات کف لگن است ، یعنی عضلاتی که مثانه، مهبل و رحم و رکتوم زنان را احاطه کرده و از آن پشتیبانی می‌کنند.
تمرینات کگل عضلات کف لگن، که از رحم، مثانه، روده کوچک و رکتوم پشتیبانی می‌کنند، را تقویت می‌کند.
شما می‌توانید تمرینات کگل را که با عنوان آموزش عضلات کف لگن نیز شناخته شده است، تقریبا در هر زمان انجام دهید.

بسیاری از عوامل می‌توانند ماهیچه‌های کف لگن شما را تضعیف کنند:

  • بارداری
  • زایمان
  • جراحی
  • پیری
  • کشش بیش از حد ناشی از یبوست یا سرفه مزمن و اضافه وزن

زنان با انجام تمرینات کگل می‌توانند به تقویت این عضلات برای درمان نشت مثانه، پرولاپس اندام لگن و درد کمر و لگن کمک کنند و نیز می‌توانند رابطه جنسی را بهبود بخشند.

شما ممکن است بتوانید در صورت دارا بودن شرایط زیر از انجام تمرینات کگل بهره ببرید:

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
  1.  نشت چند قطره ادرار در حال عطسه کردن، خندیدن یا سرفه کردن (بی‌اختیاری استرسی)
  2.  داشتن میل قوی و ناگهانی به ادرار کردن درست قبل از از دست دادن مقدار زیادی ادرار (بی‌اختیاری ادرار)
  3.  نشت مدفوع (بی‌اختیاری مدفوع)

مزایای ورزش کگل برای زنان

1. رابطه جنسی را برای شما و شریک زندگی‌تان به یک رابطه عالی تبدیل میکند

ورزش کگل باعث می‌شود که واژن زن هنگام رابطه جنسی سفت‌تر شود و ممکن است به بهبود شدت ارگاسم کمک کند. عضلات کف لگن در هنگام ارگاسم بسیار مهم است.

این عضلات مسئول انقباضات لذت‌بخشی هستند که هنگام بروز ارگاسم در دستگاه تناسلی احساس می‌شود. وقتی عضلات کف لگن سالم باشند، ارگاسم شدیدتر و طولانی‌تر می‌شود. زنانی که در رسیدن به ارگاسم مشکل دارند، ممکن است عضلات اگن آن‌ها ضعیف باشد.

ورزش عضلات کف لگن منجر به افزایش جریان خون به ناحیه لگن می‌شود. گردش خون بهبود یافته باعث برانگیختگی جنسی، روانکاری و توانایی ارگاسم می‌شود. به همین ترتیب، عضلات قوی کف لگن به زنان اجازه می‌دهد تا در حین دخول، آلت شریک زندگی شما محکم‌تر در واژن قرار بگیرد که این حالت اغلب برای او نیز لذت بخش‌تر است!

همچنین عضلات کف لگن انعطاف‌پذیر امکان دخول راحت در واژن را فراهم می‌کند. زنانی که رابطه جنسی دردناکی را تجربه می‌کنند باید به یک فیزیوتراپیست لگن مراجعه کنند زیرا ممکن است به واژینیسموس مبتلا باشند که باعث انقباض غیر ارادی و دردناک عضلات واژن می‌شود.

2. به تناسب اندام کلی کمک میکند

عادات سبک زندگی، نشستن طولانی مدت، حرکات تکراری، آسیب‌دیدگی و حاملگی می‌تواند اندام شما را خراب کند. نشستن طولانی مدت می‌تواند منجر به تغییر شکل کلی در هر دو آمادگی هوازی و قدرتی شما شود.

کشش عضلات شکمی در دوران بارداری می‌تواند عضلات هسته‌ای بدن شما را تضعیف کند. حمل وزن در دوران بارداری می‌تواند مرکز ثقل شما را به جلو بکشاند و باعث کمردرد شود. هورمون‌های حاملگی نیز باعث شل شدن رباط‌ها شده و احتمال ایجاد ناسازگاری و آسیب را بیشتر می‌کند.

همچنین افزایش وزن در یک زندگی شلوغ کاری، مراقبت از کودکان و فعالیت‌های اجتماعی رایج است. ورزش منظم می‌تواند برخی از اثرات این سبک زندگی را کاهش دهد و به شما کمک کند سریع‌تر بعد از زایمان به اندام قبلی خود برگردید.

از آنجا که کف لگن با نشستن طولانی مدت، آسیب دیدگی باسن، کمر یا لگن و یا زایمان ضعیف‌تر می‌شود، اضافه کردن تمرینات کف لگن به روتین تمرینی منظم شما ضروری است. کف لگن می‌تواند خطر ابتلا به پرولاپس لگن، بی‌اختیاری و مقاربت دردناک را کاهش دهد.

3. به سلامت کلی لگن در دوران یائسگی کمک میکند 

در دوران یائسگی نوسان سطح استروژن می‌تواند منجر به جریان خون کمتر در عضلات کف لگن و کاهش کلی قدرت ماهیچه‌ها شود.

کف لگن را به عنوان یک اسفنج کفی تصور کنید که تحت فشار آب جاری تمیز می‌شود. صابون را فشار می‌دهید و سپس آن را رها می‌کنید و اجازه می‌دهید که اسفنج با آب تمیز پر شود.

4. پرولاپس ارگان‌های لگن را کاهش دهد

پرولاپس ارگان لگن (POP) مشکلی است که در آن یک یا چند عضو لگن به دیواره واژن فشار می‌آورند. این حالت معمولاً بعد از کشیدگی یا تضعیف عضلات کف لگن، مانند بعد از بارداری و زایمان اتفاق می‌افتد.

همچنین ممکن است زنان در اثر کار یا ورزش سنگین به مدت طولانی یا مشکلات مزمن‌تر مانند یبوست، دوره‌ سرفه‌های سنگین یا چاقی دچار پرولاپس ارگان لگن شوند.

پرولاپس ارگان‌های لگن تهدید کننده زندگی نیست اما می‌تواند باعث درد، ترس و مشکلات مثانه یا روده شود.این مشکل همچنین می‌تواند به کاهش کلی لذت در زندگی منجر شود.

پرولاپس اندام لگن یک بیماری است که با احساس فشار در لگن یا واژن مشخص می‌شود. غالباً با قرار دادن انگشت در دهانه واژن، اندام‌های پرولاپس شده را می‌توان در درجات مختلفی احساس کرد

5. نشت مثانه را درمان میکند 

عضلات کف لگن از مثانه، رحم و راست روده پشتیبانی می‌کنند. وقتی این ماهیچه‌ها قوی و هماهنگ نباشند، گردن مثانه و مثانه از حمایت کمتری در اطراف اسفنکتر برخوردار خواهند بود. این امر می‌تواند به بی‌اختیاری ادرار منجر شود.

بی‌اختیاری ادرار، نشت مثانه است که با حرکات شدید مانند ورزش، بلند کردن اجسام سنگین یا هنگام سرفه، عطسه، یا خندیدن اتفاق می‌افتد. کگل بهترین درمان برای بی‌اختیاری ادرار است.

6. به حمایت بهتر از کمر و لگن کمک میکند

ماهیچه‌های کف لگن جزئی از هسته داخلی بدن هستند. ماهیچه‌هایی که از تنه و باسن حمایت می‌کنند. این عضلات با هماهنگی با لایه‌های عمیق شکم برای پشتیبانی از ستون فقرات کار می‌کنند و برای پایداری لگن به عضلات روتاتور مفصل ران متصل می‌شوند.

هنگامی که عضلات کف لگن به اندازه کافی قوی هماهنگ نیستند، می‌توانند بر روی مفاصل لگن، استخوان ران و پایین ستون فقرات تأثیر بگذارند.

تخمین زده می‌شود که 38٪ از خانم‌هایی که بی‌اختیاری ادرار را تجربه می‌کنند، از کمردرد نیز رنج می‌برند. ورزش کگل می‌تواند هردوی این مشکلات را درمان کند.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: گیشا، نبش خیابان بیست و پنجم (ایزدی) ، پلاک ۳۲۸، طبقه سوم، واحد 10

تلفن های مطب: 0910766124402188484081 مسیریابی:Waze گوگل مپ: