• 09107661244 | 02188484081
 • info@drkarisani.com

هودکتومی

هودکتومی

هودکتومی

هودکتومی؟ هر آن‌چیزی که باید شما بدانید

پزشکان و متخصصاین زیبایی برای کوچکتر کردن هود کلیتورال، هود کلیتورال را کوچک می کنند. این بخش درواقع چین پوستی کلیتوریس را که بسیار حساس است می پوشاند و از آن محافظت می کند. برخی از افراد هود های کلیتورال بزرگی دارند که اغلب مستعد تحریک هستند و برخی دیگر نیز ممکن است بخواهند احساس کلیتورال خود را افزایش دهند.؛ به هر حال کاهش هود کلیتورال در واقع می تواند این مشکلات را در افراد برطرف کند.

در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “هودکتومی” پرداخته است.

پزشکان و متخصصاین زیبایی برای کوچکتر کردن هود کلیتورال، هود کلیتورال را کوچک می کنند. این بخش درواقع چین پوستی کلیتوریس را که بسیار حساس است می پوشاند و از آن محافظت می کند. برخی از افراد هود های کلیتورال بزرگی دارند که اغلب مستعد تحریک هستند و برخی دیگر نیز ممکن است بخواهند احساس کلیتورال خود را افزایش دهند.؛ به هر حال کاهش هود کلیتورال در واقع می تواند این مشکلات را در افراد برطرف کند.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
هودکتومی

هودکتومی یا کاهش هود کلیتورال چیست؟

هود کلیتورال در واقع بافت اضافی است که چین‌های پوستی که کلیتوریس را پوشانده و از آن محافظت کرده و آن را جدا می‌کند. بنابراین و به بیان ساده تر، این چین های پوستی هود کلیتورال هستند.

کاهش هود کلیتورال یا هودکتومی در واقع نوعی جراحی پلاستیک یا زیبایی است که می تواند علاوه بر کاهش یا افزایش سطح حساسیت کلیتوریس به زیبایی آن قسمت نیز کمک نماید. البته نام های دیگری نیز برای جراحی کاهش هود کلیتورال وجود دارد که از جمله آنها می توان به هودکتومی کلیتورال و رفع کلایتورال نیز اشاره نمود.

کلیتوریس و کلاهک یا هود کلیتورال چیست؟

کلیتوریس و کلاهک کلیتورال در واقع بخشی از سیستم تولید مثل است که در بدو تولد زنان ایجاد شده اند. لب های کوچک یا لب های داخلی که دهانه واژن را احاطه کرده اند به هم می رسند تا برآمدگی کوچکی را تشکیل دهند که همان کلیتوریس نامیده می شود. قسمت بیرونی کلیتوریس که می توان آن را لمس کرد، کلاهک آلت است. کلیتوریس حاوی هزاران پایانه عصبی حسی است که آن را بسیار حساس می کند و نقش اصلی و بسیار مهمی در رسیدن به ارگاسم دارد.

همانطور که گفته شد، هود کلیتورال چینی از پوست است که از کلیتوریس محافظت می کند. وقتی افراد از نظر جنسی تحریک می‌شوند، کلیتوریس متورم می‌شود. این تورم در واقع کلاهک کلیتورال را عقب می‌کشد. باید گفت که کلیتوریس بدون کلاه کلیتورال، نسبت به لمس و محرک‌ ها بیش از حد حساس خواهد بود. این لمس ها حتی می توانند شامل اصطکاک ناشی از ساییده شدن لباس به آن نیز باشند. هود کلیتورال همچنین روان کننده ای به نام سبوم می سازد که به آن کمک می کند به آرامی روی کلیتوریس شما سر بخورد.

کاهش هود کلیتورال یا هودکتومی چه می کند و چه افرادی باید آن را انجام دهند؟

در برخی افراد، هود کلیتورال بزرگ و دارای بافت اضافی است. کاهش هود کلیتورال این پوست اضافی را از بین می برد. پزشکان معمولاً از این نوع جراحی زیبایی به عنوان ژنیتوپلاستی زنانه یاد می کنند.

آیا همه زنان باید هودکتومی را انجام دهند؟

بطور کلی می توان گفت که هر زنی در صورت تمایل می‌تواند نسبت به کاهش کلاهک کلیتورال خود اقدام نماید اما اغلب افرادی که دارای مشکلات زیر هستند این عمل زیبایی را انجام می دهند:

 • رفع مشکلات موجود از بدو تولد
 • بهبود بخشیدن به ظاهر اندام تناسلی خود
 • برای افزایش لذت جنسی و دسترسی بیشتر به کلیتوریس
 • کاهش تحریک ناشی از مالش لباس بر روی کلاه یا لابیای بزرگ
هودکتومی

آیا کاهش هود کلیتورال یا هودکتومی حساسیت و تحریک پذیری را افزایش می دهد؟

هودکتومی به خودی خود حساسیت را افزایش نمی دهد. اما این روش بیشتر کلیتوریس را که یک ناحیه بسیار حساس است، آشکار می کند. داشتن فضای بیشتری از کلیتوریس می تواند منجر به افزایش احساس جنسی شود.

خطرات و عوارض هودکتومی چیست؟

در موارد نادر، جراح ممکن است بافت بیش از حد و یا ناکافی که اصطلاحاً به آن زیر رزکسیون می گویند را بردارد. اگر زیر رزکسیون اتفاق بیفتد می توان به روش دیگری یا در طی عملی دیگر بافت بیشتری را برداشت اما متاسفانه راهی برای اصلاح رزکسیون بیش از حد وجود ندارد.

سایر خطرات هودکتومی نیز که ممکن است برای بیمار اتفاق بیفتند عبارتند از:

 • خونریزی و کبودی
 • بروز برخی عفونت ها
 • آسیب عصبی

دوره نقاهت هودکتومی چگونه است؟

بطور معمول می توان پس از جراحی هودکتومی انتظار کمی درد، تورم و ناراحتی را داشت. ممکن است پزشک یک هفته مرخصی از محل کار و سایر فعالیت‌های بدنی را نیز برای بیمار توصیه کند. اغلب دوره بهبودی پس از هودکتومی بدون لابیاپلاستی کوتاه‌تر است.

تورم ناشی از عمل باید طی شش هفته بهبود یابد، اما ممکن است در برخی افراد ناحیه مدنظر تا شش ماه پس از عمل همچنان متورم به نظر برسد. همچنین انجام این مراحل و موارد زیر می توانند روند بهبودی بیمار را تسهیل کنند:

 • قرار دادن کمپرس سرد از روی لباس زیر به مدت 20 دقیقه و تکرار آن
 • قرار دادن یک بالش زیر پاها در هنگام دراز کشیدن
 • دوش گرفتن کوتاه و خشک کردن ناحیه مدنظر به آرامی
 • خشک کردن جای عمل پس از دستشویی به آرامی
 • مصرف آنتی بیوتیک ها و مسکن ها طبق دستور پزشک
 • پوشیدن لباس های گشاد
 • عدم برقراری رابطه جنسی به مدت چهار تا شش هفته
 • عدم استفاده از تامپون
هودکتومی

در پایان

شاید صحبت کردن در مورد اندام تناسلی ، به خصوص زمانی که به لذت جنسی مربوط می شود، می تواند برای برخی افراد ناراحت کننده یا سخت باشد. اما باید به این نکته توجه کرد که پزشک و جراح آماده است تا به حرف های بیمار گوش دهد و به دلایلی که ممکن است برای هودکتومی مد نظر داشته باشد از او حمایت کند. بنابراین بهتر است افراد با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کرده و بدون ترس اقدام به جراحی هودکتومی نمایند.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: گیشا، نبش خیابان بیست و پنجم (ایزدی) ، پلاک ۳۲۸، طبقه سوم، واحد 10

تلفن های مطب: 0910766124402188484081 مسیریابی:Waze گوگل مپ: