• 09107661244 | 02188484081
  • info@drkarisani.com

قرص دوفاستون

قرص دوفاستون

قرص دوفاستون

قرص دوفاستون؟ هر آن‌چیزی که باید شما بدانید

بطور قطع باید گفت که قرص دوفاستون یک داروی هورمونی است و عملکردی مشابه با هورمون زنانه معروف به پروژسترون دارد. این دارو برای درمان شرایط قاعدگی مانند خونریزی یا درد غیرعادی قاعدگی، قاعدگی نامنظم و سندرم پیش از قاعدگی مانند تغییرات جسمی و احساسی که برخی از زنان چند روز قبل از قاعدگی تجربه می کنند،استفاده می شود.

در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “قرص دوفاستون” پرداخته است.

قرص دوفاستونبرای درمان آندومتریوز یا رشد بافت در خارج از رحم، ناباروری زنان، سقط جنین های تهدید شده یا همان خونریزی واژینال که در 20 هفته اول بارداری رخ می دهد یا سقط جنین معمولی که شامل سه بار یا بیشتر از دست دادن حاملگی متوالی می باشد، استفاده می شود.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

این دارو به عنوان یک جزء در درمان جایگزینی هورمونی و درمانی برای تسکین علائم یائسگی نیز استفاده می شود.

قرص دوفاستون و اثرات جانبی آن

قرص دوفاستون با تقلید از فعالیت های هورمون طبیعی پروژسترون عمل می کند که به نوبه خود به درمان بیماری های ناشی از عدم تعادل هورمونی در بدن کمک می کند. قرص دوفاستون ممکن است عوارض جانبی مانند حالت تهوع، سردرد، ترشحات غیرطبیعی واژن، درد و حساسیت پستان و غیره را در افراد مصرف کننده ایجاد کن اما این عوارض معمولاً با گذشت زمان از بین می روند.

قرص دوفاستون

قرص دوفاستون را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. همچنین بهتر است برای سهولت به خاطر سپردن، دارو را هر روز در ساعت معینی مصرف نمود. باید بخاطر داشت که نباید بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را قطع نمود و حتماً باید دستورالعمل هایی که پزشک در مورد دوز و مدت درمان تجویز کرده است به دقت دنبال شوند.

مصرف قرص دوفاستون برای افرادی که به آن حساسیت نشان می دهند، توصیه نمی شود. اگر خونریزی واژینال تشخیص داده نشده باشد و فرد درگیر بیماری های جدی کبدی، یا تومور وابسته به پروژسترون که نوعی سرطان که برای رشد یا بقا به پروژسترون وابسته است، باشد، باید از مصرف آن اجتناب کند.

قرص دوفاستون باید در دوران بارداری فقط با نظر پزشک مصرف شود. استفاده از آن در دوران شیردهی به دلیل نداشتن اطلاعات ایمنی توصیه نمی شود. مصرف این دارو در کودکان زیر 18 سال توصیه نمی شود.

اثرات جانبی قرص دوفاستون

مانند هر داروی شیمیایی دیگری، قرص دوفاستون نیز دارای عوارض متعددی می باشد که از جمله عوارض جانبی عمده و جزئی آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

حالت تهوع

درد شکم

استفراغ

اسهال

دهان خشک

سوء هاضمه

کهیر

خارش

سرفه کردن

درد سینه

افسردگی

نوسانات خلقی

سردرد

سرگیجه

خواب آلودگی

حساسیت سینه

افزایش وزن

قاعدگی غیر طبیعی یا دردناک

قرص دوفاستون

موارد استفاده از قرص دوفاستون

دیسمنوره

دیسمنوره در واقع همان درد شدید و گرفتگی در قسمت تحتانی شکم در طول قاعدگی است. از قرص دوفاستون برای درمان دیسمنوره استفاده می شود.

 اندومتریوز

آندومتریوز وضعیتی است که در آن بافت آندومتر (بافتی که به طور معمول در داخل رحم قرار دارد) معمولاً در خارج از رحم ایجاد می شود. این وضعیت با علائمی مانند ادرار دردناک، گرفتگی معده، درد قاعدگی و غیره مشخص می شود. قرص دوفاستون برای درمان آندومتریوز استفاده می شود.

آمنوره ثانویه

آمنوره به معنای عدم وجود سیکل ماهانه قاعدگی در زنان به خصوص در سنین باروری به دلیل کمبود پروژسترون در بدن آنها است. آمنوره ثانویه وضعیتی است که در آن قاعدگی به مدت 3 یا 6 ماه به دلیل ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک یاPCOS وجود ندارد. قرص دوفاستون در درمان آمنوره ثانویه استفاده می شود.

ناهنجاری های قاعدگی

قرص دوفاستون در درمان بیماری های قاعدگی مانند سندرم پیش از قاعدگی یا تغییرات جسمی و احساسی که برخی از زنان چند روز قبل از قاعدگی تجربه می کنند، پریودهای نا منظم، از دست دادن خون غیرطبیعی و غیره استفاده می شود.

قرص دوفاستون

خونریزی ناکارآمد رحم

خونریزی غیرطبیعی رحم شرایطی است که همراه با خونریزی شدید یا نامنظم از رحم است. این امر ممکن است به دلیل شرایط مختلفی مانند تغییرات هورمونی، فیبروم ها یا همان توده های غیر سرطانی که در رحم یا اطراف آن ایجاد می شوند، سرطان و غیره رخ دهد.

تهدید به سقط جنین

تهدید به سقط جنین وضعیتی است که در آن خونریزی واژینال در 20 هفته اول بارداری رخ می دهد. این خونریزی عمدتاً نشان دهنده احتمال یا سیگنال سقط جنین است. قرص دوفاستون از خطر سقط جنین جلوگیری می کند.

ناباروری ناشی از نارسایی لوتئال

ناباروری ناشی از نارسایی لوتئال یا ناباروری به دلیل کمبود هورمون پروژسترون، زمانی است که زن حتی پس از تلاش طولانی مدت قادر به باردار شدن نباشد. این امر می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که یکی از آنها به دلیل نارسایی لوتئال است (شرایطی که در آن توده ای از سلول های تخمدان پروژسترون کافی ترشح نمی کنند).

درمان جایگزینی هورمونی

درمان جایگزینی هورمون، درمانی برای زنانی است که سطوح پایین استروژن و پروژسترون در بدن دارند. قرص دوفاستون در ترکیب با استروژن به عنوان درمان جایگزین هورمونی در زنان مبتلا به اختلالات ناشی از یائسگی طبیعی یا ناشی از جراحی با رحم سالم استفاده می شود.

در پایان

قرص دوفاستون 10 میلی گرم در واقع یک قرص هورمونی است که ناباروری زنان را درمان می کند، مشکلات مختلف قاعدگی مانند خونریزی یا درد شدید قاعدگی غیر معمول و همچنین پریودهای نامنظم، سندرم پیش از قاعدگی و اندومتریوز را تسکین می دهد. همچنین در صورتی که قاعدگی ها قبل از رسیدن به یائسگی متوقف شده باشد، چرخه های قاعدگی طبیعی را بازیابی می کند. این قرص حتماً باید توسط پزشک تجویز و زیر نظر او مصرف و یا حتی قطع شود.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: گیشا، نبش خیابان بیست و پنجم (ایزدی) ، پلاک ۳۲۸، طبقه سوم، واحد 10

تلفن های مطب: 0910766124402188484081 مسیریابی:Waze گوگل مپ: