• 09107661244 | 02188484081
  • info@drkarisani.com

عمل هیستروسکوپی

عمل هیستروسکوپی

عمل هیستروسکوپی

عمل هیستروسکوپی؟ هر آن‌چیزی که باید شما بدانید

یکی از روش هایی که امروزه در تشخیص و درمان بیماری های زنان صورت می گیرد روش یا عمل هیستروسکوپی می باشد.
در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع ” عمل هیستروسکوپی ” پرداخته است.

امروزه با گسترش علم پزشکی و صنعت ساخت دستگاه ها و ابزارهای گوناگون تشخیص پزشکی، درمان بسیاری از بیماری ها امکانپذیر و ساده تر از گذشته شده است. یکی از روش هایی که امروزه در تشخیص و درمان بیماری های زنان صورت می گیرد روش یا عمل هیستروسکوپی می باشد. ما در این مقاله سعی داریم که به معرفی عمل هیسروسکوپی در بانوان پرداخته و آن را از جهات مختلف بررسی نمائیم.

1 16
عمل هیستروسکوپی

هیسروسکوپی و انواع آن

هیستروسکوپی در واقع یک روش تشخیصی است که به پزشک اجازه می دهد تا بتواند داخل رحم فرد را به منظور تشخیص و درمان علل خونریزی غیرطبیعی ببیند و بررسی نماید. هیستروسکوپی با استفاده از یک ابزار به نام هیستروسکوپ انجام می شود. هیستروسکوپ یک لوله نازک است که ابتدای آن به یک منبع نورانی مجهز است. هیستروسکوپ برای بررسی دهانه رحم و داخل رحم وارد واژن شده و پزشک می تواند به وسیله آن وضعیت بیمار را بررسی نماید. همچنین در مواردی می توان از این ابزار برای برداشتن پولیپ، فیبروم و چسبندگی نیز استفاده نمود.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

بطور کلی در روند عمل هستروسکوپی از دو اصطلاح هیستروسکوپی تشخیصی و هیستروسکوپی جراحی استفاده می شود که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد.

هیستروسکوپی تشخیصی

از هیستروسکوپی تشخیصی برای تشخیص مشکلات رحم استفاده می شود. از هیستروسکوپی تشخیصی برای تأیید نتایج سایر آزمایش‌ها مانند هیستروسالپنگوگرافی  نیز استفاده می‌شود. HSG یک آزمایش رنگی با اشعه ایکس است که برای بررسی رحم و لوله های فالوپ استفاده می شود. هیستروسکوپی تشخیصی اغلب می تواند در مطب نیز انجام شود. علاوه بر این، هیستروسکوپی را می توان با سایر روش ها مانند لاپاراسکوپی یا قبل از روش هایی مانند اتساع و کورتاژ نیز استفاده کرد.

هیستروسکوپی جراحی

از هیستروسکوپی جراحی، برای اصلاح یک وضعیت غیر طبیعی که در طول هیستروسکوپی تشخیصی تشخیص داده شده است استفاده می شود. اگر در طول هیستروسکوپی تشخیصی یک وضعیت غیر طبیعی تشخیص داده شود، می‌توان جراحی را همزمان توسط هیستروسکوپی انجام داد و دیگر نیازی به جراحی دوم نیست. در طول هیستروسکوپی جراحی، ابزارهای کوچکی که برای اصلاح شرایط استفاده می‌شوند از طریق هیستروسکوپ وارد رحم می‌شوند.

3 13
عمل هیستروسکوپی

هیستروسکوپی چگونه انجام می شود؟

قبل از عمل، پزشک ممکن است برای کمک به آرامش بیمار آرام بخش تجویز نماید. سپس بیمار برای بیهوشی آماده خواهد شد. پس از آن مراحل به ترتیب زیر انجام می شود:

  • پزشک دهانه رحم را گشاد کرده تا بتواند هیستروسکوپ را بگذارد.
  • هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم به داخل رحم وارد می شود.
  • سپس گاز دی اکسید کربن یا محلول مایع از طریق هیستروسکوپ وارد رحم می شود تا آن را منبسط کرده و خون یا مخاط را پاک کند.
  • در مرحله بعد، نوری که از هیستروسکوپ تابیده می شود به پزشک اجازه می دهد داخل رحم و منافذ لوله های فالوپ را نیز ببیند.
  • در نهایت، در صورت نیاز به انجام عمل جراحی، ابزارهای کوچکی از طریق هیستروسکوپ وارد رحم می شوند و جراحی صورت می پذیرد.

مزایای هیستروسکوپی

عمل هیستروسکوپی می تواند مزایای بیشتری در مقایسه با سایر روش های تهاجمی تر داشته باشد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بستری کوتاه تر در بیمارستان
  • زمان بهبودی کوتاه تر
  • نیاز به مسکن کمتر
  • اجتناب احتمالی از جراحی باز ​​شکمی
2 15
عمل هیستروسکوپی

در پایان

همانطور که در بخش های مختلف این مقاله به آن اشاره شد، عمل هیستروسکوپی در واقع روشی برای معاینه داخل دهانه رحم و رحم با استفاده از یک لوله نازک، روشن و انعطاف پذیر به نام هیستروسکوپ است. در این روش پزشک دستگاه را از طریق واژن وارد رحم می کند و داخل رحم و بخش های مختلف آن را بررسی می نماید.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: گیشا، نبش خیابان بیست و پنجم (ایزدی) ، پلاک ۳۲۸، طبقه سوم، واحد 10

تلفن های مطب: 0910766124402188484081 مسیریابی:Waze گوگل مپ:

مطلب قبلی
لاپاراسکوپی
مطلب بعدی
فشار خون بارداری