• 09107661244 | 02188484081
  • info@drkarisani.com

6 حرکت یوگا بارداری

6 حرکت یوگا بارداری

6 حرکت یوگا بارداری

یوگا بارداری شامل حرکات یوگا برای تنظیم هورمون و ورزش برای تقویت رحم و تخمدان است که به کاهش سطح استرس و پاکسازی بدن از سموم کمک می ­کند. در این مقاله خانم دکتر نرمین کریسانی متخصص زنان و جراح زیبایی به موضوع “6 حرکت یوگا بارداری” پرداخته است.

یوگا بارداری چیست؟

یوگا بارداری شامل حرکات یوگا برای تنظیم هورمون و ورزش برای تقویت رحم و تخمدان است که به کاهش سطح استرس و پاکسازی بدن از سموم کمک می ­کند.

انواع حرکات یوگا برای افزایش قدرت باروری زنان:

1. Paschimottanasana (نشسته):

Paschimottanasana نوعی حرکت یوگا بارداری است که سبب تحریک تخمدان ها و رحم زنان می شود. برای انجام این حرکت، فرد باید در حالت نشسته، در امتداد عضلات کمر، باسن و همسترینگ خود به جلو خم شود.

این یوگای خاص برای افزایش قدرت باروری و از بین بردن استرس و افسردگی زنان موثر بوده و به تدریج سطح باروری را در بدن زنان نابارور بهبود می بخشد.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

2. Hastapadasana (ایستاده):

در حرکت یوگا بارداری Hastapadasana فرد مجبور است به جلوی بدن خود خم شده و دستان خود را به پاهایش بزند.
اگر این حرکت درست انجام شود، تمام عضلات مهم بدن درگیر شده و جریان خون بیشتری به منطقه لگن و سیستم عصبی فرد خواهد رسید که روند باروری را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.

علاوه بر این موارد، خم شدن اصولی کمک می کند تا استرس موجود در بدن بیمار کاهش یافته و منطقه شکم و نخاع او انعطاف بیشتری پیدا کند.

3. Janu Shirasana (خم شدن به جلو با یک پا):

Janu Shirasana نوعی حرکت یوگا بارداری است که انجام آن در دوران بارداری زنان بسیار مفید بوده و عضلات کمر را به شدت تقویت می کند.
هنگامی که این حرکت به درستی اجرا شود، بسیار آرامش بخش بوده و تنش موجود در ناحیه پشت و پایین تنه زنان از بین خواهد برد.

علاوه بر این موازد، انجام این حرکت بسیار موثر، سبب تقویت ستون فقرات و پشت زانو در زنان نابارور شده و این نواحی را بسیار انعطاف پذیر می کن

4. Baddha Konasana (طرح پروانه):

Baddha Konasana نوع دیگری از یوگا بارداری است که انعطاف پذیری موجود در بخش ران و مناطق خاصی از بدن را به میزان قابل توجهی بالا برده و سبب تقویت عضلات داخل ران ها، دستگاه تناسلی و زانوهای بیمار می شود.

علاوه بر این موارد، این حرکت ورزشی به شخص کمک می کند تا از انتشار هر گونه سموم و انرژی منفی در عضلات ران ها و کشاله ران جلوگیری کند.
Baddha Konasana روند جریان خون را در لگن ، شکم و پشت تحریک کرده و با تقویت عضلات ران در مردان، باعث افزایش ترشح تعداد اسپرم می شود.

انجام این حرکت در زنان نیز (اگر همراه با حرکت ورزشی Sarvangasana باشد)، سبب تنظیم عملکرد تخمدان ها شده و قاعدگی نامنظم را از بین خواهد برد.
به همین دلیل، انجام این حرکت ورزشی در زنان نه تنها سطح باروری آن ها را افزایش می دهد، بلکه انجام زایمان طبیعی نرم و صاف را با یجاد آرامش تا اواخر دوران بارداری تضمین می کند.

5. Viparita KARANI (طرح پاها تا دیوار):

نوع دیگری از حرکات یوگا بارداری به نام Viparita KARANI وجود دارد که سبب تسکین کمردرد زنان نابارور شده و روند جریان خون را به منطقه لگن این افراد بهبود می بخشد.

از آنجایی که این حرکت ورزشی در امتداد پشت گردن، بالا تنه جلو و پشت پاها انجام می گیرد، سبب ایجاد راحتی و آرامش در پاهای فرد شده و خستگی را از او دور می کند.

این نوع ورزشی علاوه بر این که نرخ باروری زوجین را به اندازه معقولی بالا می برد، می تواند شانس انجام عمل لقاح را با شل کردن عضلات دستگاه تناسلی بعد از رابطه جنسی به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

6. طرح کبرا:

به عنوان یک زوج نابارور یادتان باشد که انجام این حرکت ورزشی برای افزایش قدرت باروری بسیار مهم است، زیرا با تقویت عضلات پشت بدن سبب تحریک تولید هورمون ها در رحم خواهد شد.

البته فراموش نکنید که این حرکت در تقویت عضلات معده نیز بسیار موثر است، زیرا فرد با بلند کردن بخشی از بدن و با قرار دادن وزن خود بر روی دست هایش، سبب تقویت کل بالاتنه می شود.

در نهایت، به عنوان یک خانم نابارور یادتان باشد که در هنگام بالا بردن بدن سعی کنید بدن خود را برای چند ثانیه بالا نگه داشته و خوب نفس بکشید.

نتایج مطالعات دانشمندان نشان داده است که ایجاد آرامش در بدن به معنای واقعی کلمه می تواند سلول های مغز را تغییر دهد.

پس فراموش نکنید که با تغییر دادن الگوی فکری منفی در افراد نابارور به آسانی می توان کل فرآیند ناباروری را هم تغییر داد.

برای دریافت نوبت از خانم دکتر کریسانی از طریق زیر اقدام نمایید.

آدرس: گیشا، نبش خیابان بیست و پنجم (ایزدی) ، پلاک ۳۲۸، طبقه سوم، واحد 10

تلفن های مطب: 0910766124402188484081 مسیریابی:Waze گوگل مپ: